Bu gün Cuma Namazı Sonrasında Muharrem Ayı olması dolayısıyla namaz çıkışı aşure dağıtıldı.
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
12 Ağustos 2022 - Cuma 13:18
 
Bu gün Cuma Namazı Sonrasında Muharrem Ayı olması dolayısıyla namaz çıkışı aşure dağıtıldı.
-Beypazarı Belediyesi bu gün Cuma namazı sonrasından tüm camilerin önünde Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıttı.
GENEL Haberi
Bu gün Cuma Namazı Sonrasında Muharrem Ayı olması dolayısıyla namaz çıkışı aşure dağıtıldı.

 

BEYPAZARI  (YT)- Beypazarı Belediyesi bu gün Cuma namazı sonrasından tüm camilerin önünde Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıttı.

Belediye Aşevinde hazırlanan ve kaşelenen Aşureler, belediye ekipleri tarafından camilere dağıtılması sonrasında, Din görevlileri Cuma namazı sonrasında kaselerde bulunan aşureleri vatandaşlara dağıttı.

Bazı vatandaşlar, aşureleri yemelerinin ardından duada bulundu.

Belediye yetkilileri, ilçe genelinde bulunan tüm camilerde Aşure dağıtımında bulunduklarını ve 8 bini geçkin kâselere konan Aşureler halka dağıtıldığını kaydederken, bazı camilerde aşurelerin yetmediği görüldü.

Aşure dağıtımı yapılacak cami önlerinde çocuklar, aşure almak için yarışırken, aşure geleneğinin muharrem ayının vazgeçilmezleri arasında olduğu kaydedildi.

Aşure dağıtılmazsa olmaz:

Zafer Mahallesi sakinlerinden Hamide Uzun, aşure geleneğinin çok eskilere dayandığını, çocukluğundan beri aşure geleneğinin sürdüğünü söyledi.

Mahalledeki evlerinde muharrem ayında illaki aşure pişirdiklerini belirten (76) Hamide Uzun, “biz, evimizde pişirdiğimiz aşureleri tabaklara koyarak mahallede, mahalle komşularımıza dağıtıyoruz. Biz, bu geleneği ve aşure pişirme işini annemizden öğrendik. Yaşadığımız sürece de Aşure yaparak mahallemizde komşularımıza dağıtacağız”

Uzun, "Allah herkesin, muharrem ayında tutuğu orucunu, ibadetini ve Aşuresini kabul buyursun.”

Emekli Din görevlisi, aşure hakkında şunları kaydetti:

“İslam dininde şöyle inanılır ki: Hz.Nuh ve ona iman edenler, Büyük Tufan sonrası bindikleri gemide yiyecekleri azalmaya başlayınca ellerinde kalan son malzemeleri büyük bir kazanda toplayarak bir araya getirirler ve günümüzde adına “aşure” adını verdiğimiz o çorbayı yaparlar. Bugün her ne kadar aşureyi tatlı olarak tüketiyorsak da yapıldığı zamanda ve koşullarda çorba olarak tüketildiği bilinmektedir.” İfadelerine yer verdi:

 

Kaynak: Editör: Yaşar TONBAK
Etiketler: Bu, gün, Cuma, Namazı, Sonrasında, Muharrem, Ayı, olması, dolayısıyla, namaz, çıkışı, aşure, dağıtıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı