Kutsal Emanetler arasında bulunan Hz. Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerifleri halkın ziyaretine açıldı.
BEYPAZARI DOĞAL MADEN SUYU
Haber
05 Nisan 2024 - Cuma 12:36
 
Kutsal Emanetler arasında bulunan Hz. Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerifleri halkın ziyaretine açıldı.
-Ankara'nın Beypazarı ilçesi, tarihi Sultan Alâeddin Cami(paşa cami)inde muhafaza edilen sakalı şerif her yıl ramazan ayı içinde “Kadir gecesi” gününde olduğu gibi, bu yılda yine kadir gecesi gününde, Cuma namazının akabinde halkın ziyaretine açıldı.
GENEL Haberi
Kutsal Emanetler arasında bulunan Hz. Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerifleri halkın ziyaretine açıldı.

BEYPAZARI  (YT) – Ankara'nın Beypazarı ilçesi, tarihi Sultan Alâeddin Cami(paşa cami)inde muhafaza edilen sakalı şerif her yıl ramazan ayı içinde “Kadir gecesi” gününde olduğu gibi, bu yılda yine kadir gecesi gününde, Cuma namazının akabinde halkın ziyaretine açıldı.

Sultan Alâeddin(1221–1225)Paşa camisinde sedef kaplamalı bir sanduka içinde ve 40 katlı örtü ile birlikte küçük bir cam tüp içinde muhafaza edilen Sakalı şerif’in bu gün Cuma namazının akabinde halkın ziyaretine açılarak, vatandaşları Sakal-ı şerifi ikindi namazına kadar ziyaret etmesi sağlandı.

Kadir gecesi ile ilgili açılamada bulunan Beypazarı Müftüsü Ahmet İnciler, şunları söyledi:

“Kadir gecesi malumunuz üzere bin aydan daha hayırlı çok özel müstesna bir gece ve Kur’anda bu geceye ait sure ismi var. “İnna enzelna vufi leyletil kadir” kadir suresi. Çok önemli, bin aydan daha hayırlı olduğu söyleniyor. Tefsirlere baktığımız zaman bin ay 83–84 yıl ediyor. Bir ömre bedel geceleri çok iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

Halkın ziyaretine açıldı:

Peygamber efendimizin Sakal-ı şerifleri, muhafaza edildiği tarihi Sultan Alaeddin Caminde, bu gün Cuma mazının akabinde, halkın ziyaretine açıldı.Sakal'ı şerif ziyaretinde gerek erkeklerden gerek bayanlardan duygusal anların yaşandığı görüldü.

Çok sayıda vatandaş Saat 10.00 dan itibaren Camiye akın ederken, çevre ilçelerden beldelerden, köylerden Sakal-ı şerifi ziyareti içinde gelenler oldu.

Önce erkeklerin ziyaret etmesi sağlandı ve ardından kadınların ziyaret etmesi sağlandı:

Hasan Tekin, adlı vatandaş kendisinin 80 yaşına geldiğini ve kendini bildi bileli bu camide Sakal-ı şerif, kadir gecesi gününde Halkın ziyaretine açıldığını söyledi.

Camideki yerini erkenden aldıklarını belirten Hasan Tekin, “Cami sakal-ı şerifi ziyarete gelenler ile doluyor. Erken geldim ki, mevlidi şerifi de dinledim. Akabinde bende Sakal-ı şerifi ziyaret ederek, akabinde 2 rekat şükür namazımı kıldım.” Dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kutsal, Emanetler, arasında, bulunan, Hz., Peygamber, efendimizin, Sakal-ı, Şerifleri, halkın, ziyaretine, açıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı