Get Adobe Flash player

Ayaş ilçe Merkezinde bulunan Şeyh Muhyiddin Camii’nde Restore çalışması sürüyor:

Ayaş ilçe Merkezinde bulunan Şeyh Muhyiddin Camii’nde Restore çalışması sürüyor:
-Ayaş ilçesi, başkentin tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve köklü geçmişe sahip bünyesinde çok sayıda tarihi eseri barındıran bir ilçesidir.09.10.2018 17:33

AYAŞ (YT)-Ayaş ilçesi, başkentin tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve köklü geçmişe sahip bünyesinde çok sayıda tarihi eseri barındıran bir ilçesidir.

Ayaş ilçesi, tarihi Camileriyle de bilinmektedir. İlçe Merkezinde bulunan Şeyh Muhyiddin Cami’nin vakfiyesinde(1570) bunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Tarihi Camide ilçe Müftülüğünün başlattığı çalışma ile Restore çalışmaları başlatıldı. Daha öncesinde Ulucami restore edilerek,  günümüze kazandırılarak, yeniden ibadete açılmıştı.

 Ayaş ilçe Müftüsü İsmail Ünal, Tarihi şeyh Muhiddin Cami’nde başlatılan Restore çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Restore çalışmasının Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürüldüğü ve restorenin akabinde Camiyi yeniden ibadete açacaklarını belirten müftü Ünal, şunları kaydetti:

“İlçe Merkezinde bulunan ve ilçenin en eski camilerinden olan Şeyh Muhiddin Caminin beden duvarları kerpiçten yapılmış. Ahşap tavanlı olan caminin kıble duvarında, Ankara camilerinde görülen alçak kabartmalı, geometrik geçmelerle süslü alçı mihrabı dikkati çekmektedir. Caminin Restore çalışmalarının 2019 yılı Ramazan ayı öncesinde tamamlanması planlanarak, Ramazan başında ibadete açılması öngörülüyor. Ayaş ilçesinde oldukça tarih camiler var. Camilerimizin hepsine önem veriyoruz.”

 

Kaynak: YT

Diğer Ayaş haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir