Get Adobe Flash player

Değerli bir usta, zanaatkar daha kaydı:

Değerli bir usta, zanaatkar daha kaydı:
-Başkentin Beypazarı İlçesi El sanatları ustalarının yetiştiği ve çok sayıda mesleklerin halen sürdürüldüğü yerlerin başında geliyor.10.01.2020 15:40

BEYPAZARI (YT)-Başkentin Beypazarı İlçesi, El sanatları ustalarının yetiştiği ve çok sayıda mesleklerin halen sürdürüldüğü yerlerin başında geliyor.

Beypazarı İlçesinde eskiden beri el sanatı işlemesi olarak Gümüş ve Altın alanında yaptığı işler ve çalışmalarla bilinir.

Geçtiğimiz Dönemlerde Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından da ödüllendirilen ve ilkokulun ardından çıraklıkla başladığı mesleğine rahatsızlanana kadar sürdüren İlyas Sarımen(usta), hayatını kaybetti.

Hillary Clinton’a Gümüş İşlemeli kemer gönderdi:

Zamanın Amerika başkanı Bill Clinton’un eşi Hillary Clinton’a Gümüş kemer(el işlemesi) göndermesiyle de adından sıkça söz ettiren usta, hayatını kaybederken arkasında yetiştirdiği çırak, kalfa ve ustalar kaldı.

Amansız bir hastalığa 69 yaşında yenik düşen ve yaşamına yüzlerce binlerce telkeri modeli yaparak sığdıran usta İlyas Sarımen, yaptığı telkâri tekniklerinde tamamen kendi kafasında tasarladığı modelleri uygulayarak, telkâri tekniğine döküyordu.

Usta, Ankara Üniversitesi Beypazarı M.Y. O da da öğrencilerle söyleşide bir araya gelirken, okulda da Telkâri tekniği üzerine derslere girdi.

69 yaşında hayatını kaybeden telkâri sanatı ustası İlyas Sarımen, sevenleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla Musallada Kılınan Cenaze namazının ardından Şehir mezarlığında toprağa verildi.

Kederli ailesine ve yakınları baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

Kaynak: YT

Diğer Beypazarı haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir