Get Adobe Flash player

Oymaağaç köyü(mahallesi) muhtarı Ergün Tuncel: “Korana salgını dolayısıyla geleneksel gençler atış müsabakasını bile yapamadık”

Oymaağaç köyü(mahallesi) muhtarı Ergün Tuncel: “Korana salgını dolayısıyla geleneksel gençler atış müsabakasını bile yapamadık”
-Beypazarı İlçesinde bazı gelenek ve görenekler asırlardır yaşatılmaya çalışılıyor.31.05.2020 18:25

BEYPAZARI (YT)-Beypazarı İlçesinde bazı gelenek ve görenekler asırlardır yaşatılmaya çalışılıyor.

Bunlardan birisi de  ilçeye 20 km mesafe de ve Ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün talimatıyla 1928 yılında bir ilkokul bile yapılmış.

Bu nedenle köyden çok okuyan çıkmış ve şimdilerde devletin bazı kademelerinde görevde bulunan evlatları bulunuyor.

İşte bu evlatlar ve torunlar Ramazan bayramında, Kurban bayramında köylerine geldiklerini, köyde kaynaşma sağlamak üzere bunların çocukları ve köyde yaşayan ailelerin çocukları(gençleri) arasında spor sahasında atış müsabakası düzenleniyor.

Mahalle muhtarı Ergün Tuncel, Korana virüsü salgını ve sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla kimse köye gelemeyince bu yıl, ilk defa atış müsabakasını yapamadıklarını söyledi.

Muhtar Ergün Tuncel, İnşallah Kurban Bayramı’na kadar ülkemizde normal yaşam şartlarına devam ederse, gençliği kurban bayramında Atış müsabakasında, kaynaştırma üzere bir araya getireceklerini, atalarından miras kalan atış geleneğini de sürdürmelerine vesile olacaklarını aktardı.

 Mahalle Muhtarı Ergün Tuncel şunları kaydetti:

“İki grup arasında yapılan atış müsabakasında hedefi en çok hangi grup vurursa o grup galip gelmiş oluyor ve böylece yenilen Grup’ta bir koç alarak, pişirilmesinin ardından hep birlikte Köy konağında meydan sofrasında afiyetle yiyerek, geçmişlere de Fatihalar gönderiyorlar. Böylece ananevi gelenek ve göreneğimizi de yaşatmaya çalışırken, genç nesillere de aktarmış oluyoruz.”

 


Kaynak: YT

Diğer Beypazarı haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir