Get Adobe Flash player

-Beypazarı ilçesinde seracılık yaygınlaşıyor

-Beypazarı ilçesinde seracılık yaygınlaşıyor
Beypazarı Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin destekleri ile üreticilere kazandırılan seralarla ilçede 8-9 ay yapılabilen sebze üretiminin 12 ay yapılması amaçlanıyor.02.01.2014 09:15

BEYPAZARI (BBB) -Beypazarı İlçe Tarım Müdürlüğü, 12 ay devam eden turp ve havuç üretiminin yanında diğer sebzelerinde üretilebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Beypazarı Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin destekleri ile üreticilere kazandırılan seralarla ilçede 8-9 ay yapılabilen sebze üretiminin 12 ay yapılması amaçlanıyor.

İlçe Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünün yaptığı çalışmalar sonucunda Beypazarı ve yöresinin seracılık için uygun bir coğrafyaya ve iklime sahip olduğunu ve Beypazarı’nda tarımın çeşitlendirilmesi ve üreticilerin daha fazla para kazanması için seracılığın geliştirilmesi gerekliliği ifade edildi.

Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş, Beypazarı’nda tarımın çeşitlendirilmesi gerektiğini ifade ederken, ilçemiz Fasıl köyü yakınlarında termal sıcak suyun çıkması, bizim için çok sevindirici oldu ve o bölgede tarlası tabanı olan çiftçilerimizde oldukça sevindiler. Bu sıcak suyun seracılıkta kullanılması için ellerinden gelen çalışmayı yapacaklarını söyledi.

Çiftçinin havuç ve turp dışında diğer sebzeleri de 12 ay boyunca yetiştirmesini amaçladıklarını dile getiren Ateş, İl Özel İdaresi’nin desteklerinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Ateş, Özellikle sebze yetiştiriciliğinin yanı sıra, ilçede kesme çiçek’ üretimine de başlanmasının ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Yaşar Tonbak-aa


Etiketler: Seracılık yaygınlaşıyor

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir