Get Adobe Flash player

Beypazarı İlçesinde öğretmenlere oyun Terapisi Uygulama Eğitimi verildi.

Beypazarı İlçesinde öğretmenlere oyun Terapisi Uygulama Eğitimi verildi.
-Ankara Kalkınma Ajansının 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında verilen eğitimler ile kurumların ve öğretmenlerin güçlendiği bildirildi.30.06.2020 14:00

BEYPAZARI (YT) -Ankara Kalkınma Ajansının 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında verilen eğitimler ile kurumların ve öğretmenlerin güçlendiği bildirildi.

 Beypazarı Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğünde(RAM) ile “Oyun Terapisi Uygulayıcı Eğitmen Eğitimi”  ile Beypazarı, Ayaş ve Güdül ilçelerinden görevlendirilen 36 rehberlik öğretmenleri ile okul öncesi öğretmenleri 4 gün süreyle eğitimler verildi.

Gerçekleştirilen eğitim Beypazarı Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından alınan kurumsal covid-19 tedbirleri ve bireysel tedbirler çerçevesinde gerçekleştirildi.

Eğitim programları ile Beypazarı, Ayaş ve Güdül ilçelerindeki öğretmenlere teorik ve uygulamalı eğitimler verildi kaydedildi.

 

Ram Merkezi müdürü Hidayet Gül, Gelişmiş ülke müfredatlarında yer alan eğitim programlarının, Ankara’da yaygınlaşmasının gelecek yıllarda beşeri sermayeye olumlu katkı sağlaması bekleniyor. Eğitici eğitimleri ile donanım kazandırılan öğretmenlerin, Oyun Terapisi; Çocukların oyun ve oyuncaklar aracılığı ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel işleve dendiğini söyledi.

 

Güvenli bir ortam yaratan eğitimli bir oyun terapisti ile çocuklar, istedikleri gibi oynamaya cesaretlendirilebileceklerine değinen (RAM) Müdürü Hidayet Gül, şu ifadelere yer verdi:

 

“Bu işlevde çocukların duygusal problemlerini ifade etmelerine yönelik çok çeşitli oyuncaklar (sanat, kum v.b.) çocuklara sunulacak olup; hayal gücü gibi oyun terapisinin çeşitli araçlarını kullanarak duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade becerisi kazanan çocuklara daha sağlıklı yardım etme olanağı doğacaktır. Oyun Terapisi eğitimiyle, travma tik deneyimler geçiren çocukların duygularına ulaşmayı sağlar. Bunlara nasıl mücadele edeceklerini öğretir. Çocuğun daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olur.Oyun Terapisi sürecinde çocuk olaylarla ilgili bakış açılarını, davranışlarını değiştirebilir ve başkaları ile ilişkilerinden haz alır hale gelir. Çocuk oyun sırasında hayal kırıklıkları yaşadıkları olayları yeniden yaratmakla oyun sırasında bu tecrübeleri değiştirme fırsatı bulur ve böylece hem oyun tecrübeleri hem de hayattaki ilişki alışverişlerinden zevk alır hale gelebilir”.


Tamamlanan 4 günlük eğitim seminerinin ardından kursa katılan öğretmenlere sertifikaları da verildi.


 


 

Kaynak: YT

Diğer GENEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir