Get Adobe Flash player

-Konya İlinde bulunan Özel Boğaziçi Koleji Öğrencileri Çanakkale gezisinde bulundu:

-Konya İlinde bulunan Özel Boğaziçi Koleji Öğrencileri Çanakkale gezisinde bulundu:
Tarihi geçmişimizde önemli bir yere sahip bulunan, bu vatanın bize yurt olmasını sağlamaya çalışırken, binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale, yurdun her köşesinden gezi turlarını kendine çekiyor.15.04.2019 10:44

KONYA (YT)- Tarihi geçmişimizde önemli bir yere sahip bulunan, bu vatanın bize yurt olmasını sağlamaya çalışırken, binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale, yurdun her köşesinden gezi turlarını kendine çekiyor.

Konya İlinde bulunan Özel Boğaziçi Koleji öğrenci ve öğretmenleri Kültür Turları kapsamında Çanakkale’ye gelerek, öğrencilerle birlikte savaşın geçtiği alanları, şehitlikleri, 57. Alay şehitliğini, Sargı yerini, Çanakkale şehitler Abidesi gibi önemli alanları gezmeye çalışıyorlar.

Okulun öğretmenlerinden Nilüfer Bilge, çoktandır öğrencileri Çanakkale gezisine götürmek üzere plan yaptıklarını ve bu gün sabah saatlerinde Çanakkale’ye geldiklerini söyledi.

Yaptıkları kahvaltının ardından otobüsleriyle Gelibolu yarımadasında savaşın geçtiği önemli alanları, noktaları gezerek, öğrencileri rehber konusunda bilgilendirmeye çalıştıklarını kaydetti:

Kültür Gezileri kapsamında Çanakkale gezisinde bulunduklarını anlatan okulun öğretmeni Bilge, şunları kaydetti:

“Her çocuk kendi kültürünü ve ülkesini doğru bir şekilde tanımalıdır. Ülkemizin zenginlikleri saymakla bitmiyor. Bu zenginlikler binlerce yılın birikimiyle oluştu. Çocuklarımız bu birikimi iyi tanımalılar ki onlarda üzerine neler ilave etmeleri gerektiğini bilsinler. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ne diyordu “Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkûmdur. ”Bu çocuklara tarihimizi göstereceğiz, öğreteceğiz. Bu anlamda 1914 lerde 1915 lerde savaşın geçtiği mekânları onlara gösteriyoruz. Buradan bir ders çıkarsınlar diye. Tarihi, kitaplarda okuduklarının masal olmadığını görmek en önemlisi de o tarihi sahiplenmekle başlar. Bu anlamda, çocuklarımıza daha çok anlatacağımız tarihimiz var. Bunları mutlaka çocuklarımız öğrenmesi gerekir. Öğrenciler için biz öğretmenler için Çanakkale gezimiz mükemmel bir gezi olmuştur. Buraları görüp te, duygulanmamak elde değil”

 


Kaynak: YT

Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir