Get Adobe Flash player

"23. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Kültür, Turizm ve Tarih Festivali", Gazigündüzalp’in türbesinde dualarla başlayacak.

"23. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Kültür, Turizm ve Tarih Festivali", Gazigündüzalp’in türbesinde dualarla başlayacak.
-Hafta sonu düzenlenecek olan “23. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Kültür, Turizm ve Tarih festivali” 15-16-17 Eylül günlerinde düzenlenecek.14.09.2017 14:27

BEYPAZARI (AA)- Hafta sonu düzenlenecek olan “23. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Kültür, Turizm ve Tarih festivali” 15-16-17 Eylül günlerinde düzenlenecek.

Festival, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğunun kurusucu Osman Gazinin Dedesi, Ertuğrul gazisinin Babası’nın kabrinin bulunduğu Hırkatepe köyünde mevlidi şerif okunarak, başlayacak.

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu tarihe tanıklık etmiş, tarihi, doğası ve mimarisiyle ülkenin en güzel ilesi konumunda bulunan Beypazarı, festival etkinlikleriyle şenlenecek.

Festival, ilk olarak 15 Temmuz Cuma günü Hırkatepe köyünde bulunan Gazigündüzalp’in kabrinde mevlidi şerif kıraat olunarak başlayacak. Ardından, köyde Mehteran takımı bir konser verecek. Seymen Ekipleri gösterileri, okçuluk gösterileri, Atlı gösteriler, Deve kervanının gelişi, gibi birçok etkinlikler burada düzenlenecek.

Ardından Etkinlikler İlçe merkezinde sürecek.

Belediye başkanı Tuncer Kaplan, şunları kaydetti:

“ Köyde Türk devletlerini simgeleyen 16 Türk devleti bayrağı asılacak. Orada, örs üzerinde demir döğeceğiz. Alpler, burada okçuluk gösterisinde bulunacak. Temsili İpekyolu kervanı köye gelecek. Düzenlenen etkinliklerin ardından ilçeye dönerek, aynı gün saat 16.30 da Kaymakamlık makamı önünden tüm protokol hanlar önü meydanına kadar mehteran eşliğinde “İpekyolu yürüyüşü Korteji düzenlenecek.23. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Kültür, Turizm ve Tarih Festivali’in çok görkemli geçeceğini düşünüyoruz. Tüm çalışmalarımız tamamladık. Tam anlamıyla festival açılışımızı da, 16 Eylül günü saat 13.00 te Atatürk parkında yaparak başlatacağız. Kimsenin bu festivali kaçırmaması temennisiyle, çevre ilçe vatandaşlarını ve Başkent Ankara’lıyı Beypazarına festivale bekliyoruz

 

Kaynak: YT

Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir