Get Adobe Flash player

Beypazarı Çantırlı köyü(mahallesi) de Ananevi gelenek ve görenekler oynanarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Beypazarı Çantırlı köyü(mahallesi) de Ananevi gelenek ve görenekler oynanarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.
-Beypazarı İlçesinde Ananevi gelenek ve görenekler yaşatılmaya ve gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılıyor.17.11.2019 13:26

BEYPAZARI (YT)- Beypazarı İlçesinde Ananevi gelenek ve görenekler yaşatılmaya ve gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılıyor.

İlçe Merkezine 12 km mesafede bulunan Çantırlı mahallesi(köyü)nde orta yaşlar ve gençler oynadıkları oyunları gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyor.

Kantar Oyunu:

Köy konağında toplanan gençler ve orta yaşlı insanlar ve ileri yaştakiler, yedikleri yemeğin ardından Köy konağında Kantar oyunu ve diğer oyunları oynamaya başlıyorlar.

Kantar oyununda iki kişi kocaman bir sobayı omuzlarında tutarak, hazırlanmış bir iple kantarda kendini tartacak olan kişi burada kendini tartıyor. Tartamayan yada iyi düzgün tutamayan yere düşüyor.

Bu arada yere düşenler için zenine minderler döşeniyor.

Kantara çıkanlar, tel tek tartılırken, tartılamayanlara ceza kesiliyor. Alınan, yemiş vesaire meyveler yine hap birlikte yeniliyor. Sohbet de giderek koyulaşıyor.

Mahalle sakini Mehmet Bey, köylerinde özellikle kış aylarında ananevi gelenek ve görenekleri yaşatmaya çalıştıklarını ve kış akşamlarının sohbet ortamında geçmesini sağlamaya çalışırken, bu oyunların oynanmasını da gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını söyledi.

Mahalle muhtarı Fikret Yılmaz, atalarından öğrendikleri, “Kantar”, “bana kim vurdu” gibi oyunları Köy konağında oynayarak, eğlenceli bir akşam geçirirken, bu oyunları da çocukların öğrenmesini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

"Bana Kim vurdu" oyunu da oldukça eğlenceli olarak oynanıyor.

Yere serilen minderlerin üzeri bir döşek haline getirilirken, buraya iki kişi yatıyor. Üzerileri de, dışarıyı görmeyecek şekilde örtülüyor. Oyun da tam burada başlıyor: Yere yatanların tam ayaklarının ucunda elinde sopalı iki kişi bekliyor. Ayrıca, yere yatanların birisinin elinde de bir değnek bulunuyor(bu değneği diğer yatan görmüyor). Kafalarını örten kişilere değnekle vurularak, kafalarını açıp kendilerine vuranı bilmeye çalışıyorlar. Tabiki bilemiyorlar, yanındaki yatan vuruyor: Bilemeyenler cezalandırılıyorlar.

Köy Konağımız yeterli değil:

Köy konağının yeterli olmadığını belirten Muhtar Fikret Yılmaz, “gerçekten köy konağına sığmıyoruz. Kış boyunca bu etkinliklerimiz sürüyor. Yetkililerden ricamız, köy konağımıza  ilave yada, yeni bir köy konağı yapılmasıdır. Kış aylarında 5 ay bu etkinliğimizi sürdürüyoruz, derneğimizle birlikte. Odamızın yetersiz olması, hatta gençlerimizin yarısının burada olmadığını biliyoruz. Elimizdeki imkânlarla dar mekânlarda etkinliğimizi, kaynaşmamızı sürdürüyoruz.Bu oyunları gelecek kuşaklara aktarmada da kararlıyız” dedi.

 

 

Kaynak: YT

Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir