Get Adobe Flash player

Nallıhan’da bir işletmeci, yörede yetişen Mantarlardan “Mantarlı Köfte” yaptı:

Nallıhan’da bir işletmeci, yörede yetişen Mantarlardan “Mantarlı Köfte” yaptı:
-Nallıhan’da bir işletmeci, yörede dağlarda yetişen mantarlardan, mantarlı köfte yaparak müşterilerine sunundu.19.11.2020 09:42

NALLIHAN (YT)-Nallıhan’da bir işletmeci, yörede dağlarda yetişen mantarlardan, mantarlı köfte yaparak müşterilerine sunundu.

Nallıhan ilçesinde işletmeci Saffet Çakmak,, yörede ve bölgede çok mantar yetiştiğine değinerek, bu mantarları bir şekilde değerlendirmek gerektiğini ve bunu da Mantarlı köfte yaparak başardığını söyledi.

Yörede Kanlıca, istiridye, Yarımkulak, Karakız mantarı ve çayır mantarı olarak bilinen mantarların, tamamen doğal arazide yetiştiğini ve hiçbir kimyasal içermediğine değinen işletme sahibi Saffet Kaya, “Bu mantarların bir şekilde değerlendirmesi gerektiğini ve bunu da Mantarlı köfte yaparak başardık. Mantarlı köfte yaptık ama, mantarların aroma ve kokusunu kaybetmeden, yerken tamamen damağınızda mantar kokusu ile köfteleri afiyetle yiyorsunuz” dedi.

Bölgede çok çeşitli mantar doğal olarak dağlarda yetişiyor:

Mantarlı Köftenin mucidinin kendisi olduğuna değinen Satranç hocası Saffet Çakmak, şunları kaydetti:

“Mantarlı köftenin içinde, dediğimiz gibi mantar başı çekiyor. Yine çok fazla miktarda olmamak kaydıyla köftelik et,(et fazla olurda, mantarın kokusunu bastırır).Diğer baharatlarla birlikte hazırlıyorum ve karışımı yapıyorum. Köfteleri aynı ayarda olmasını sağlamak üzere küçük bir aletim var. Yaptığımız köfteleri ardından ızgaraya atıyorum. Köfteler 10 dakika içinde pişerek servise hazır hale geliyor. Vatandaşlarımızı, tamamen doğal, ilacı, gübresi ve kimyasalı olmayan mantardan yaptığımız ve tadı damağınızda kalacak mantarlı köfte yemeye bekliyoruz. Köftelerimizi, servis ederken, yanında diğer garnitürleri de koyarak, müşteriye servis ediyoruz. Mantarlı Köfte enerji deposu, insanı iyi doyuruyor. Her mantarın ayı bir tadı var. Yukarıda saydığım mantar çeşitlerinden Mantarlı köfteleri, müfterilerimizin isteğine göre yapıyorum. Herkese afiyet olsun.”

 

Kaynak: YT

Diğer Nallıhan haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir