Get Adobe Flash player

SON DAKİKA Koronadan İlk Ölüm Gerçekleşti Bütün Detaylar

SON DAKİKA Koronadan İlk Ölüm Gerçekleşti Bütün Detaylar
-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 89 yaşındaki hastanın Çinli çalışanından virüse yakalandığını belirtti.17.03.2020 23:58

ANKARA (YT)- Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve bir çok ülkeye yayılan koronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı yüzbinleri buldu , virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı gittikçe arıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de tespit edilen korona virüslü hasta sayısı 98 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 89 yaşındaki hastanın Çinli çalışanından virüse yakalandığını belirtti.

Bakan Koca, corona virüsü (koronavirüs) ile ilgili son dakika gelişmelerini paylaştı. Sağlık Bakanı, koronavirüslü 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini belirtirken, vaka sayısının ise 98’e çıktığını kaydetti.

Bakan Koca’nın açıklamasından başlıklar.

”90 gün direndiğimizi ifade etmiştim. Olayın Çin’de ortaya çıktıktan sonra sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. Koronavirüsü bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdik. Nitekim çok geçmeden konu bu şekilde tanımlandı. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünyayla yoğun ilişkiler içinde olan Türkiye’nin kendini tümden yalıtması imkansızdı. 7 gün önce size ilk vakayı açıklamıştım.

Kalabalık ortamlar en riskli yerler

Virüs solunum yolu üzerinden bulaşıyor. Temas, virüse aradığı fırsatı sunuyor. Kalabalık ortamlar en riskli yerler. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat hastalık tablosu nadiren görülüyor. Ölüme nedense rastlanmıyor. Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine göre değişebiliyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır.

Türkiye’deki koronavirüs kaynaklı ilk can kaybı yaşandı

Geç saatlerde bulunmam özel bir durum nedeniyledir. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum: Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı.

Toplam hasta sayımız 98!

Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Pozitif kısmın büyük sonucu iyileşmeyle sonuçlanıyor.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: YT

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir