Get Adobe Flash player

-Beypazarılı Avcıları kendi bölgelerinde avlanamamaktan şikayetçiler

-Beypazarılı Avcıları kendi bölgelerinde avlanamamaktan şikayetçiler
Beypazarı Genç Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ramazan Bunarcıoğlu, bu gün başlayan av sezonu dolayısıyla avlanma limitlerinin artırılıp tamamının genel avcıya tahsis edilmesini eleştirerek, bu kararın avlanma alanındaki kekliğin kökünün kurutulmasına yol açacağını öne sürdü.02.11.2013 00:00

BEYPAZARI (BBB)-Beypazarı Genç Avcılar ve Atıcılar kulübü başkanı ve Avcılar MAK kararında kendi bölgelerinde avlanamadıklarını ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istediler.

Beypazarı Genç Avcılar ve Atıcılar kulübü Başkanı Ramazan Bunarcıoğlu ve Avcılar bu gün sabah erken saatlerde bir araya gelerek, ava gidemediklerini ve ava gittikleri takdirde cezalı durma düşeceklerini bildirdiler.

Beypazarı Genç Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ramazan Bunarcıoğlu, bu gün başlayan av sezonu dolayısıyla avlanma limitlerinin artırılıp tamamının genel avcıya tahsis edilmesini eleştirerek, bu kararın avlanma alanındaki kekliğin kökünün kurutulmasına yol açacağını öne sürdü.

Bunarcıoğlu, yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı`na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce sezonun bu gün başlayan avlanmada, avlanma limitlerinin tamamının genel avcıya yani Türkiye geneli avcısına tahsis edildiğini belirterek,  "Burada yerel avcı hiçe sayıldı. Avcılarımız yapılan bu haksızlık karşısında tepkisini ortaya koydu. Bunun bir hata olduğunu ve alınan bu yanlış karardan dönülmesini istedik. Birçok yetkili ile görüştük. Düzeltecekleri yere, hata üstüne daha büyük hata ile karşılık verdiler" diye konuştu.  

Beypazarı Gönen bayırı avlağında Cumartesi Pazar günleri avlanmaya müsaade edilmediğini dile getiren Beypazarı genç Avcılar ve Atıcılar Kulübü başkanı Ramazan Bunarcıoğlu,” burada (MAK) büyük bir yanlışlık yaptı. Burnumuzun dibindeki avlanma sahasını Beypazarı avcısına kapatırken, Türkiye genelinden gelen avcılara açtılar. Biz sadece Hafta içi avlanabilecekmişiz. Hafta içi kim ava gidiyor ki; bizlerde gidelim” şeklinde konuştu.

Öte yandan Av sezonunun bu gün başlamasının ardından Beypazarı Kırbaşı bölgesi köylüleri de konudan oldukça rahatsız olduklarını ve Kapullu köyünde köylüler, köyün yolunu keserek avlanmaya gelen avcıları hamam bölgesine sokmadılar.

Bölge Avlanmaya tamamen kapatılsın:

Kırbaşı Belediye başkanı Mustafa Atak’ta yapılan hatadan bir an öncesi dönülmesi gerektiğini söyledi.

Merkez Av Komisyonu (MAK) daha öncesi açıkladığı karar yerinde bir karardı diyen Kırbaşı Belediye Başkanı Atak sözlerini şöyle sürdürdü:

Daha öncesi alınan karar sonradan yeniden değiştirilmiş ve limitler artırılmış. Biz bölgenin her zaman avlanmaya kapatılmasını istiyoruz. Çünkü bölgemiz tarıma dayalı ekonomisiyle öne çıkmaktadır. Bu nedenle Keklik’in süne ve kımıl mücadelesinde etkin rol oynadığını artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bölgenin tamamının avlanmaya kapatılmasını istiyoruz. Bölgenin 32 gün avlanmaya açık kalması, burada kekliğin kökünün kazınması demek” dedi.

Yaşar Tonbak-aa- www.beypazariajans. com

 

 


Etiketler: Beypazarılı avcılara Gönen Bayırında avlanmak yasak

Diğer SPOR haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir