Get Adobe Flash player

İsviçre`liler Meslek Yüksek okulunda İsviçreyi ve turizmi anlattı

İsviçre`liler Meslek Yüksek okulunda İsviçreyi ve turizmi anlattı
Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksek Okulunda turizm konulu seminerde İsviç`reli turist rehberi ve turizmci konuşmacı olarak katıldı. 15.02.2013 00:34

BEYPAZARI(BBB Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksek Okulunda turizm konulu seminerde İsviç`reli turist rehberi ve turizmci konuşmacı olarak katıldı.    

Okulun Cahide Gürsoy salonunda düzenlenen seminere Yüksek okulun müdürü Prof.Dr.Timur Gültekin, Müdür yardımcısı öğretim görevlisi Ali Başaran ile diğer öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Konuşmacılardan Beatrix Schwaller, İsviçre’nin turizmi ve İsviçre vatandaşlarını nereleri gezdiği ve enlerden hoşlandığı konularında bilgi verirken, İsviçre vatandaşlarının 2011 yılı içinde 328 bin 825 kişinin Türkiye’yi ziyaret ettiği ve İsviçre vatandaşlarından Türkiye’ye gelen turist sayısının ise İsviçre oranlarına göre yüzde 21.28 lerde olduğunu söyledi.

İsviçre’de Türkiye’ye, tur operatör sayısının 90 olduğuna değinen, İsviçre vatandaşı Beatrix Schwaller, İsviçre vatandaşının genelde Antalya, İstanbul, Ege Bölgesi, Kapadokya ve Doğu Anadolu bölgelerini ziyaret ettiğini, bundan böyle Beypazarı ilçesine de turist getireceğini aktardı.

İsviçre vatandaşlarının öncelikli olarak seyahat ettikleri yerlerin başında, Fransa, İtalya, Almaya, İspanya, Avusturya, İngiltere, ABD, Türkiye, Yunanistan ve Macaristan’ın geldiğini dile getiren Schwaller, "vatandaşlarımız genelde yüzdeli olarak, yüzde 26 sının 2–3 yıldızlı otellerde, yüzde 19 nun 5 yıldızlı otellerde, yüzde 16 sının da akraba arkadaş yanında konaklayarak gezilerini sürdürüyorlar.  Özellikle Turistler Nisan, Temmuz- Ağustos, Ekim, Aralık aylarında gezmeyi seviyorlar. Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin genelde Deniz-Kum-Güneş, kültür Turizmi, Golf ve su sporlarından hoşlanıyorlar" dedi.

Öte yandan, turizm rehberi Edit Wietwer’de,  Türkiye’yi çok sevdiğini ve Türk insanının misafirperverliğinin çok öneli olduğunu belirterek, gezdiğim yerlerde temizliğe hiç riayet edilmediğini görüyoruz. Çöpler oralar buralar atılıyor. Piknik alanlar çok kirli olduğunu söyledi.

İsviçre’de temizliğin çok önemli olduğunu belirten Wietwer, "bu nedenle çöpler çöp merkezlerine bırakılırken, çöp torbalarının üzerlerinde markalar bulunur. Markası bulunmayan çöpler buralardan alınmaz ve markası olan çöplerin sahipleri görevlilerce aranıp bulunur ve bunlara 1000 frank ceza kesilir. Böylesi Güzel Türkiye’de de böyle bir uygulama ile alanlar temiz tutulabilir" dedi.

Yaşar Tonbak-aa- www.beypazariajans.com


Etiketler: İsviçre`liler Meslek Yüksek okulunda İsviçreyi ve turizmi anlattı

Diğer TURİZM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir