Get Adobe Flash player

  • Ana Sayfa
  • »
  • SÖZ VERMEK BAŞKA ŞEYE BENZEMEZ

SÖZ VERMEK BAŞKA ŞEYE BENZEMEZ

“Sayılı günler çabuk geçer” demiş atalarımız.

SÖZ VERMEK BAŞKA ŞEYE BENZEMEZ

 

“Sayılı günler çabuk geçer” demiş atalarımız.

Okulların açılmasına da artık çok az kaldı.

Bakanlığın açıklamasına göre, okullarda 21 Eylül Pazartesi gününden itibaren kademeli olarak yüz yüze eğitim başlayacak.

Geçmiş yıllardan farklı olarak, okulların açılması bu yıl başka kesimi daha ilgilendiriyor.

Hatırlayın!

Hani binlerce insanımızı aramızdan alan, bize hayatı zindan eden Çin orjinli COVID-19’un kimliksiz, pasaportsuz ve vizesiz olarak Ülkemize kaçak girişinin üzerinden henüz bir ay geçmişti.

Tedbir amaçlı olarak tatil edilen okullarını özleyen öğrencilere yönelik Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “… okula döndüğümüz ilk günün ilk teneffüsünü, o güne özel olarak 40 dakika yapacağız." demişti.

Sayın Bakanın bu sözüyle durumdan vazife çıkaranlar oldu.

Bazı belediye başkanları ve firmalar üst üste açıklamalar yaparak ilk teneffüste öğrencilere kayısıdan fındığa, kestane şekerinden pişmaniyeye kadar yöresel ürünleri ikram edeceklerinin sözünü verdiler.

Bu konuyu ele aldığımız “Sayın Başkan Yemezler” başlıklı Mart ayındaki yazımızda ikram edilecek ürünlerin son tüketim tarihlerine dikkat edilmesi uyarısında bulunmuştuk.

Şimdi vakit, o verilen sözlerin tutulma vakti.

Hadi bakalım görelim sizi.

Söz vermek, suya yazı yazmaya benzemez.

 

HEYBELİADA’YA BAKARKEN BALLIDAĞ’I GÖREMEMEK

 

Şubat’a başlayan ve Nisan’da pik yapan COVI-19 pandemisi Mayıs sonunda inişe geçince Haziran’dan itibaren tedbirli normalleşme sürecine geçilmişti.

Maalesef normalleşmede tedbir ihmal edilince pandemi yine zirveye doğru tırmanmaya başladı.

Hastaneler dolup taşmaya başlayınca 2005 yılında kapatılan İstanbul Heybeliada Sanatoryumu’nun yeniden açılması gündeme geldi.

Behçet Necatigil’in öğrencileri, Zonguldaklı şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayip Uslu gibi çok sayıda hastanın tedavi gördüğü Heybeliada Sanatoryumu’nun açılması elbette önemlidir.

Ancak Heybeliada’ya bakarken en az Heybeliada kadar önemli Ballıdağ Sanatoryumu ihmal edilmemelidir.

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in talimatıyla 1952 yılında Kastamonu’nun Daday ilçesinde kurulan Ballıdağ Sanatoryumu 2007 yılında kapatılmış.

Orman içinde kurulan, ünlü şair ve yazar Rıfat Ilgaz ile yurdun dört bir yanından gelen hastaların şifa kapısı olan gözlerden uzaktaki bu hastane adeta unutulmuş.

“Gözden ırak olan gönülden de olur” sözü doğru olsa bile konu sağlık olunca Ballıdağ Hastanesi gözden ve gönülden ırak tutmaya gelmez.

 

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1786